کامپیوتر

چه وب کم ای بخرم؟

webcam-metafarda

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی که خیلی به چشم میخورد، یکی از بهترین راه های ارتباط برقرار کردن، ارتباط تصویری از راه دور میباشد. برای برقراری ارتباط های تصویری شما نیاز دارید تا از یک دوربین خوب بهره مند باشید. یکی از بهترین دوربین هایی که امروزه برای برقرار تماس تصویری از آن کمک گرفته میشود، وب کم ها هستند. در این مقاله شما از فروشگاه متافردا، را با انواع وب کم و نوع استفاده از آنها آشنا میکنیم تا اگر شما هم نیاز به خرید یک Webcam دارید، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. امروزه تمامی لپ تاپ ها دارای Webcam هستند ولی آنچنان کیفیت قابل قبولی ندارند، اما کامپیوتر‌ها به علت استفاده از مانیتور که فاقد Webcam هستند در صورت نیاز باید یک دوربین (Webcam) برای سیستم کامپیوتر خود تهیه و استفاده کنید. Webcam در انواع و قیمت های مختلفی در بازار عرضه میگردد.

انواع مختلف وب کم کامپیوتر و لپ تاپ

وب کم ها انواع مختلفی دارند ، که بسیاری از لپ تاپ ها دارای وب کم هستند ولی کامپیوتر چون مانیتورها فاقد دوربین هستند باید از Webcam های اکسترنال استقاده کنید که در ادامه به صورت کامل برای شما توضیح داده شده است.

وب کم داخلی لپ تاپ

بسیاری از لپ تاپ ها در بالای صفحه نمایش خود دارای Webcam داخلی یا یکپارچه هستند، که معمولا این وب کم های داخلی لپ تاپ کیفیت پایینی در مقابل Webcam های مستقل (وب کمی که جداگانه خریداری و تهیه میکنید) دارند البته باید توجه داشته باشید که بعضی از لپ تاپ های مدرن کیفیت Webcam هاشون نسباتا با کیفیت تراست.

همچنین در بازار لپ تاپ هایی وجود دارند که از 2 دوربین بهره میبرند. یکی از این دوربین ها برای فیلم گرفتن و دیگری برای عکاسی های حرفه ای طراحی شده اند.

البته تعدادی از لپ تاپ ها هستند که قابلیت چرخش دارند بنابراین میتوانید زاویه تصویر برداری آنها را نسبت به زاویه ای که نیاز است تغییر دهید.

وب کم های مستقل

اگر از کیفیت و قابلیت های محدود وب کم های داخلی لپ تاپ رضایت کافی ندارید ، میتوانید دوربین های مستقل (جداگانه) را خریداری کرده و استفاده کنید. چون کیفیت این دوربین ها از وب کم های خود دستگاه بهتر است و قابلیت های بیشتری را در اختیار شما میگذارد که میتوانید نهایت استفاده را این Webcam ها داشته باشید.

با وب کم های مستقل صدات رو بهتر برسون!

اگر می‌خواهید از شلوغی لوازم جانبی و وجود سیم های مختلف اضافه روی میز خود جلوگیری کنید، مدل هایی از وب کم ها هستند که خود دارای هدست و میکروفون میباشد بنابراین نیاز به تهیه هدست و میکروفون جداگانه نیست .

به علاوه یک سری مدل هایی از وب کم ها در بازار وجود دارند که از 2 میکروفن پشتیبانی میکنند. این امر به این دلیل است تا صدای شما خیلی طبیعی تر و راحت تر به گوش مخاطبان برسد، البته میکروفون های داخلی دوربین ها (Webcam) جوری طراحی شده است که صدای کل محیطی که در آن ساکن هستید را ضبط می‌کند و اگر محیط شما پرسر و صدا باشد دچار مشکل خواهید شد.

 علاوه بر آن ، کیفیت میکروفون وهدست های اکسترنال از میکروفون های داخلی وب کم قطعا بالا تر و بهتر است.

وب کم های شبکه

دوربین های شبکه تقریبا مانند وب کم های سنتی کار میکنند ولی با این تفاوت که اطلاعات خود را از طریق اتصالات بی سیم یا اترنت ارسال می کنند ، به عنوان مثال بسیاری از اداره ها برای کنفرانس های تخصصی و سیستم های امنیتی خانگی از وب کم هایی ک قابلیت بی سیم دارند استفاده میکنند.

webcam-metafarda

نکاتی که هنگام خرید وب کم باید به آن توجه کرد!

در ابتدا در هنگام خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید که، وب کم با سیستم رایانه شما سازگاری داشته باشد، اینطوری میشه گفت که اگر صفحه نمایش شما از کیفیت کمی برخوردار باشد و وب کمی که تهیه کردید از صفحه نمایش شما با کیفیت ترباشد بنابراین به این معنی میباشد که پول خود را دور ریخته اید ! زیرا با هم سازگاری ندارند.

جدا ازموضوع بحث کیفیت ، باید دوربین(Webcam) مورد نظر را نیز در موقعیت مناسب روی رایانه تان قرار بدهید،البته این موضوع هم فراموش نکنین که قرار نیست همه ی دوربین های موجود در بازار با سیستم شما سازگاری داشته باشند، به همین دلیل باید قبل از خریداری، وب کم مورد نظرتان را با سیستم خود مقایسه کنید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید.

وضوح تصاویر (رزولوشن)

نکته دومی که باید توجه داشته باشید، وضوح تصویریا رزولوشن آن است که برای این منظور توصیه میشه طبق زمینه کاری خود دوربین(Webcam) را انتخاب و تهیه کنید.

به عنوان مثال ، اکر برای کنفرانس های کاری ،جلسه های آموزشی ، شرکت در کلاس های مدرسه و دانشگاه نیاز به وب کم دارین از وب کم هایی استفاده کنید که از وضوح تصویر(رزولوشن) نسباتا بالایی برخوردار باشد.

وضوح تصویر در وب کم های مختف متفاوت است و شما بستگی به نیاز و سلیقه خود میتوانید Webcam مورد نظر خود را انتخاب کنید ولی اگر نظر ما را بخواهید، پیشنهاد میکنیم ک اگر قصد خرید Webcam را دارید وب کمی را خریداری کنید که از کیفیت و وضوح بالایی برخوردار باشد تا سال های سال از آن به راحتی استفاده کنید.

 

زاویه دید Webcam

برای داشتن یک وب کم مناسب باید به این ویژگی توجه کنید که میدان دید نشان دهنده عریض بودن محیطی است ک Webcam شما ضبط میکند، که اصولا زاویه آن ها اعداد میان 60 تا 90 درجه افقی،عمودی و مورب هستند.

با بالا رفتن زاویه میدان دید ، عرض تصویر افزایش می‌یابد و همچنین میتوانید وب کم خود را به یک استند وصل کنید تا از طریق آن  عرض محیط ضیط شده را افزایش دهید.

لازم به ذکر است نیازی نیست عرض تصویر را زیاد کنید تا تصویر بک گراند یا پشت سر شما معلوم باشد ، بعضی نرم افزار ها هستند که به شما قابلیت زوم کردن را میدهند اما ما پیشنهاد میکنیم که زوم نکنید زیرا از وضوح تصویر (رزولوشن) شما مقداری کم میشود و کیفیت فیلم و عکس شما کمی کاهش میابد.

بنابراین میشه اینطوری نتیجه گیری کرد که اگر میخواهید مخاطبین شما پیشت سر شما را هم ببیند نیاز به دوربینی با میدان دید بیشتر از زاویه 60 درجه  نخواهید داشت ، و همچنین برای نشان دادن دو نفر در یک دوربین 78 درجه هم کافی است .

webcam-metafarda

 وب کم Autofocus قابلیت

این ویژگی همانطور ک از نامش پیداست ، به معنی فوکوس اتوماتیک است ک روی شخصی که در چهارچوب Webcam باشد حالا چه شخص ثابت و چه متحرک باشد.

فوکوس خودکار میتواند در مواقعی ک چندین منبع نور وجود دارد و یا پشت سرتان شلوغ است ، بسیار کاربردی باشد.

البته بعضی وب کم ها دارای قابلیت فوکوس اتوماتیک نیستند و بعضی دیگرحتی ویژگی های بهتر و بالاتر مانند خاموش و روشن کردن این حالت را دارند و حتی سریع تر و بهتر این کار را انجام میدهند .

ویژگی حالت فوکوس میتوانند دردسر ساز هم شود!چرا؟

 به عنوان مثال اگر پشت سر شما یک شیء قرار گرفته باشد ممکن است روی اون شیء فوکوس کند و فیلم شما را خراب کند که به پیشنهاد ما آن را بصورت دستی تنظیم کنید.

البته نرم افزار هایی هم هستند که میتوانید با آن کار را راحت تر کنید ولی خب در اکثر مواقع تنظیمات اصلی خود وب کم برای فوکوس کافی هستند.

تنظیم نور وب کم

این ویژگی مانند فوکوس اتوماتیک، در اکثر وب کم های مدرن موجود در بازار وجود دارد، که به شما امکان میدهد که تصویر خود را روشن تر کرده و در اتاقی تاریک به مشکلی بر نخورد، بنابراین این ویژگی برای افرادی که اول صبح یا غروب میخواهند از آن استفاده کنند بسیار الزامی و حیاتی است تا چهره شما را روشن ترو واضح تر نشان دهد.

همچنین داشتن چندین منبع نور در اتاق یا هر مکانی که از دوربین استفاده میکنید باعث گیج شدن Webcam شما میشود که با این ویژگی این مشکل برطرف خواهد شد

البته بعضی از Webcam ها رینگ لایت های داخلی دارند تا به شما کمک کند به روشنایی مد نظر تصویر خود برسید همچنین میتوانید از رینگ لایت های مستقل استفاده کنین که قابلیت چرخش 360 درجه افقی و 90 درجه عمودی را شامل میشوند.

تفاوت لنز پلاستیکی با لنز شیشه ای وب کم ها

وب کم های مستقل دو نوع هستند ، Webcam هایی با لنز پلاستیکی و Webcam هایی با لنز شیشه ای از انواع این مدل ها هستند.

به طور کلی وب کم های لنز پلاستیکی ارزان تر است ولی خب از کیفیت وشفافیت کمتری برخوردار است که این نوع Webcam ها برای دور کاری یا شرکت در کلاس های مدرسه کفایت میکند ولی اگر میخواهید از کیفیت های Full HD وUHD بهره مند باشید و تصویرتون بسیار با کیفیت تر باشه باید از وب کم هایی استفاده کنید که از جنس شیشه ای باشد.

البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که Webcam هایی با این رزولوشن  Full HD و UHD لنز پلاستیکی ندارند و همه لنز شیشه ای دارند.

پرده سبز وب کم!

امروزه بسیاری از وب کم های مدرن پرده سبز دارند البته برای کار های حرفه ای کاربرد خاصی ندارند فقط مکان های ک بک گراند شما شلوغ هست با این ویژگی میتوانید بک گراند خود را هر چیزی بگذارید و کار را برای شما بسیار آسان میکند.

به عنوان مثال ، برای شرکت در کلاس ها اموزشی و مدرسه و دانشگاه و …. کاربرد بسیار خوبی دارد.

اگر پرده سبز برای شما و تولید محتوایتان بسیار مهم هست میتوان از یک پرده سبز به عنوان بک گراند استفاده نمود. بخصوص اگر بخواهید موقع ضبط تحرک داشته باشید ولی اگر ثابت هستید برای کارهایی که در متن فوق مثال زدم، پرده سبزهمین دوربین ها کفایت میکند.

پشتیبانی با نرم افزار ها

برخی از وب کم های مدرن و سطح بالا از انواع مختلفی از برنامه ها پشتیبانی میکنند که این نرم افزار ها میتوانند شامل ویژگی هایی مانند افکت های اسلو موشن و آر جی بی سینک، که بسیار کاربردی و مفید است.

مزیت اصلی یک Webcam که قابلیت کار با این نرم افزار را دارند میتوانید کنترل زیادی روی بخش های مختلف دستگاه خود داشته باشین تا بتوانید کار هایی مانند زوم کردن، تنظیم رزولوشن و فرم ریت را تنظیم کنید.

متافردا

نکات مهم در مورد چگونگی استفاده از وب کم ها

در این بخش میخواهیم راجب چگونگی استفاده از وب کم ها توضیح بدیم که چطور از آن ها استفاده کنیم تا سال های سال بتوانیم بدون هیچ مشکلی با وب کم ها کار کنیم و به هیچ مشکلی نخوریم، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

زاویه های دید پیش فرض

درسته که وب کم های اکسترنال به شما اجازه میدهند که از زوایای مختلف دید استفاده کنید ولی بعضی از آن ها نسبت به سایر وب کم ها حرفه ای تر هستند.

اصولا زاویه ها برای رو به پایین، چپ و راست هستند تا فرد مورد نظر در مرکز صفحه قرار بگیرد قبل از اینکه در اَپ های مختلف خود را به نمایش بگذارید میتوانید یک پیش نمایشی از آن را مشاهده کنید و از آن میتوانید به نحو احسنت تصویر خود را آزمایش کنین تا تصویر درستی را منتشر کنید.

قابل حمل بودن وب کم های اکسترنال قابلیت این را دارند تا روی یک استند قرار بگیرند که اکثر استند ها 360 درجه میتوانند بچرخند اما قبل از خرید Webcam یا استند به این موضوع توجه کنید که با یکدیگر سازگار باشند، یعنی مدل پیچ ها و… را قبل از خرید چک کنید.

تنظیمات کیفیت Webcam

شما می‌توانید در صورت تمایل و استفاده از دوربین در شرایطی که نیاز به حرکت زیاد ندارید و ثابت هستید، رزولوشن را اولویت قرار دهید و اگر قرار است زیاد حرکت کنید، می‌توانید فریم‌ ریت بالاتری داشته و فوکوس خودکار را هم روشن کنید، زیرا اگر Webcam شما آنطور که باید به نظر نمی‌رسد، بهتر است درایورهای آن را حذف کرده و مجددا نصب کنید. دوربین هایی که همراه با نرم افزار عرضه می‌شوند، به شما اجازه کنترل تنظیمات مختلف مثل تنظیمات رزولوشن یا فریم‌ ریت را از طریق سیستم عامل می‌دهند.

وب کم را تمیز نگه دارید!

مقداری مایع پاک کننده روی یک پارچه یا دستمال کاغذی اسپری کنید، به یاد داشته باشید هیچوقت مایع را روی خود دستگاه اسپری ننمایید. سپس از پارچه به آرامی بهره ببرید تا لنز را تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ گرد و خاکی روی آن نمانده است. شما همچنین می‌توانید از قوطی هوا استفاده کنید تا بخش‌هایی از Webcam که با دستمال قابل تمیز شدن نیستن را تمیز نمایید.

Point : مثل هر قطعه الکترونیکی دیگری، ابتدا پیش از انجام هرگونه تمیزکاری دستگاه را از برق قطع کنید!

امنیت و جلو گیری از هک شدن!

بهترین راه برای جلوگیری از هک شدن توسط هکر ها قطع کردن آن از کامپیوتر خود است که اگر جدا شده باشد هیچ هکری در دنیا نمیتوانند به سیستم شما دسترسی پیدا کند، اما Webcam های داخلی(خود دستگاه) قابلیت جدا شدن ندارن و بهترین راه این است که یک کاور که قیمت زیادی هم ندارد تهیه کنید و روی لنز Webcam دستگاه خود بزنید .

کاور لنزا اصولا به دستگاه وصل میشوند و به راحتی باز و بسته شده تا بتوانید مجددا تصویر خود را به اشتراک بزارید.

نتیجه گیری

امروزه بسیاری از مردم از راه های ارتباطی زیادی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبین خود در اختیار دارند، حالا چه بصورت تصویری یا بصورت صوتی که وب کم یکی از وسیله هایی است ک هر دو مورد را شامل میشود.

 تا شما بتوانید با مخاطبین خود به راحتی ارتباط بر قرار کنید و جلسه های فوری که وقت آن را ندارید تا به صورت فیزیکی حضور داشته باشید با وبکم ها میتوانید به راختی در تمامی جلسات شرکت کنید. حال با این اطلاعات شما به راحتی میتوانید با توجه به سلیقه و زمینه کاری که دارین اقدام به خرید Webcam مورد نیازخود بکنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *