دسته‌بندی نشده

تاریخچه متاورس

متاورس ترکیبی از دو لغت Meta+Universe است، که واژه متا از ریشه یونانی گرفته شده و هم از کلمه یونیورس به معنای جهان آمده است. بنابراین از نظر لغوی metavers را می توانیم به جهان ماورا ترجمه کنیم.اولین بار در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون با عنوان (سقوط برف) در سال 1992 به کار رفت.

در این کتاب، metaverse به‌عنوان آخرین تیر از کمان اینترنت بر پیکر نیمه جان دنیای سنتی شلیک شده است. تعبیری فلسفی از اهمیت واقعیت مجازی که در آن هر تعامل دیجیتال می‌تواند تاثیری مستقیم بر دنیای واقعی داشته باشد. بخش اعظمی از رمان، به نحوه تاثیر متاورس بر تحولات دنیای واقعی قهرمان داستان می‌پردازد و نویسنده هم تلاش کرده آن را به‌عنوان یک فضای مجازی پایدار از نظر فیزیکی تعریف کند. جایی که ما در آن توسط آواتارهایی مجازی، تعاملات اجتماعی دیجیتال را در میان انبوهی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تجربه می‌کنیم. . پیشنهاد می‌کنم اگر به داستان‌های علمی تخیلی علاقه‌مندید، مطالعه این رمان را از فروشگاه متافردا از دست ندید.

هرکسی می تواند در متاورس باشد ؟

خوشبختانه محدودیتی برای حضور افراد مختلف در متاورس نیست و هر کس می‌تواند آزادانه و در هر زمانی و از هر مکانی که می‌خواهد، در آن حضور پیدا کند. در حقیقت کاربران متاورس با محتوا و تجربه‌ای که ارائه می‌دهند، این دنیای مجازی را می‌سازند و در واقع Metaverse بین آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود.

ورود به این دنیای مجازی حتی با گوشی هم امکان‌پذیر است و شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن موبایل Sensorium Galaxy از برخی قابلیت‌های حضور در متاورس با استفاده از گوشی بهره‌مند شوید. توسعه ‌دهندگان این اپلیکیشن آواتارهایی با استایل و شخصیت‌های متفاوت ایجاد کرده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی کنترل می‌شوند.

کاربران می‌توانند از طریق ویدیوهای تعاملی یا چت کردن با آن‌ها ارتباط برقرار کنند که این آواتارها با برخورداری از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته حتی می‌توانند در مورد موضوعات پیچیده بحث کنند و با انسان وارد مباحثه‌ای طولانی و بدون محدودیت شوند.آواتارهای ایجاد شده در این اپلیکیشن قابلیت انجام برخی از حرکات نیز را دارند و شما می‌توانید با بهره‌مندی از فناوری واقعیت افزوده، آن‌ها به دنیای واقعی نیز بیاورید و با آن‌ها محتواهای جالبی بسازید و البته لازم به ذکر است برای کسب تجربه واقعی فراگیر متاورس و غرق شدن در آن، ابزاری مثل هدست واقعیت مجازی و عینک هوشمند واقعیت افزوده نیز داشته باشید.با استفاده از هدست‌های واقعیت افزوده می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیتی با آواتارها ارتباط برقرار کنید. به لطف استفاده از عینک‌های واقعیت نیز می‌توانید آواتارها را در دنیای واقعی در کنار خود داشته باشید تا بتوانید واقعیت ترکیبی را تجربه کنید. همان‌طور که می‌دانید پاندمی ویروس کرونا در سراسر جهان حضور فیزیکی افراد در کنار یکدیگر را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است ومتاورس می‌تواند ابزار بسیار خوبی برای ایجاد ارتباط مجازی بدون محدودیت و مشکل افراد با یکدیگر باشد بنابراین شما می‌توانید به لطف آواتارها از بودن در کنار وجود مجازی شخص موردنظر خود بدون نگرانی در مورد از احتمال ابتلا به کرونا، لذت ببرید.

زمین متاورس چیست ؟

زمین متاورس تکه ‌ای از یک فضای دیجیتالی قابل ‌خرید است که صاحبان می‌توانند از آن برای اهداف مختلف استفاده کنند یا آن را تنها برای کسب سود در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت بخرند. معمولاً افرادی که پروژه متاورس را به اشکال مختلفی تقسیم می‌کنند، پس از چند تکه کردن نقشه آن، زمین‌های آن را به ‌صورت تکه ‌تکه یا یکجا می‌فروشند. خریداران این زمین‌ها معمولاً مبلغ آن را با استفاده از ارزهای دیجیتالی پرداخت می‌کنند که برخی از مالکان پول‌های بدون پشتوانه را نیز می‌پذیرند. پول‌های بدون پشتوانه به پول‌هایی گفته می‌شود که معمولا ارزشی ندارند و تنها به دلیل پشتیبانی دولت‌های مختلف یا قوانین ارزش پیدا کرده‌اند.

زمین متاورس محیط مجازی سه ‌بعدی جذابی را ایجاد می‌کند که هم خریداران زمین و هم سایر بازدیدکنندگان می‌توانند در فضای آن ماجراجویی کنند. به دلیل اینکه این زمین‌های دیجیتالی نوعی دارای دیجیتالی غیرقابل ‌معاوضه هستند و در آن واحد تنها به یک شخص تعلق دارند، اثبات ادعای مالکیت آن آسان است. مالکان این زمین‌ها می‌توانند آن‌ها را در یک بازار ثانویه از طریق صرافی‌های شخص ثالث بفروشند وزمین‌های خریداری ‌شده می‌توانند برای اهدافی مثل برگزاری رویدادها یا کنفرانس‌های مجازی یا حتی ارائه تبلیغات استفاده شوند و حتی درصورتی‌ که زمین خود را در یک بازی Metaverse بخرید، می‌توانید در آن بازی ازیکسری امتیازات بهره‌مند شوید. به دلیل اینکه زمین‌های متاورس با رمزارزها قابل معامله هستند، برای خریدوفروش آن‌ها به سراغ ارزهای دیجیتال بروید.

آیا می توانیم در متاورس کسب درآمد کنیم ؟

متاورس می‌تواند زمینه کسب درآمد در حوزه‌های مختلفی که امکان بهره‌مندی از توانایی‌های این فناوری که در آن‌ها وجود دارد را به‌راحتی فراهم کند. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید با خرید زمین Metaverse در کوتاه ‌مدت یا حداکثر میان ‌مدت سود قابل ‌توجهی را به دست آورید. حتی می‌توان با دلالی و اجاره ملک در این فضای مجازی نیز درآمد خوبی به دست آورد و همچنین می‌توانید با مدیریت بخش‌های مختلف متاورس مثل سالن‌های برگزاری کنسرت‌های مجازی نیز کسب درآمد کنید. بنابراین شما می‌توانید با فروش سایر دارایی‌های دیجیتال خود و تبدیل رمز ارز حاصل از فروش آن‌ها به ارز رایج، درآمد بالایی را به دست بیاورید در ضمن در ادامه این مطلب میخایم درباره آینده متاورس بگیم و چی هست و قراره چه اتفاقی بیوفتد.

آینده متاورس چیست ؟

متاورس فناوری کاملاً نوپایی محسوب می‌شود و به دلیل برخورداری از توانایی‌های متعدد آینده روشنی دارد. در حال حاضر غول‌های فناوری مثل متا و مایکروسافت توجه ویژه‌ای به این فناوری دارند. از تصمیمات ویژه متا برای پیشرفت در حوزه متاورس در آینده می‌توان به خرید شرکت‌های تولیدکننده قطعات هدست‌های واقعیت مجازی، شرکت‌های نرم‌افزاری فعال در حوزه واقعیت مجازی و استودیوهای بازیسازی  فعال در حوزه ساخت بازی‌های واقعیت مجازی اشاره کرد. شرکت «ایمجین اپتیکس» یکی از این شرکت‌ها محسوب می‌شود.

متا شرکت «اسکیپ» که در حوزه تبدیل ویدیو و عکس به نقشه‌های سه ‌بعدی جهت استفاده از نقشه‌ها در پتلفرم‌های واقعیت افزوده فعالیت می‌کند، یکی دیگر از تصمیمات شاخص این شرکت برای پیشرفت در حوزه متاورس است.مایکروسافت نیز با خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد به قیمت ۶۸.۷ میلیارد دلار قصد دارد در زمینه استفاده از از قابلیت‌های متاورس در حوزه بازی‌سازی پیشرفت کند و نسخه‌های واقعیت مجازی بازی‌های محبوبی نظیر Call of Duty را تهیه کنند واز سوی دیگر دو غول تراشه‌سازی یعنی اینتل و انویدیا ظاهراً به حوزه متاورس علاقه‌مند شده‌اند و گسترش استفاده از متاورس به سود این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های مطرح در زمینه تراشه‌سازی مثل سامسونگ است.

همچنین پیشرفت Metaverse نیازمند بهره‌مندی از تراشه‌های قدرتمند با قدرت پردازشی بالاست و استفاده از این فناوری به رشد صنعت تراشه ‌سازی هم کمک می‌کند.از میان محتمل ‌ترین اتفاقات در آینده متاورس می‌توان به ایجاد مراکز خرید متاورس بیان کرد. در حال حاضر برندهای مطرح در حوزه پوشاک، کیف و کفش و سایر کالاهای مصرفی مشابه مثل نایکی، گوچی، بالینسیاگا و لویی ویتون در حال فروش لباس‌ها و کیف‌های الکترونیکی هستندکه در ضمن در آینده، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مرزهای میان واقعیت و تخیل را در بازی‌های هیجان‌انگیز برمی‌دارند یا حداقل این مرزها را کمرنگ می‌کنند تا تجربه بازی کاملاً متحول شود. همچنین متاورس می‌تواند در آینده نیاز به مکان‌های فیزیکی برای آموزش و کار را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهد و یا حتی چنین نیازی را برطرف کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *